Taxík Maxík již ve dvanácti městech

Taxík Maxík, sociální taxislužbu, kterou do života uvedlo Konto Bariery − Nadace Charty 77 ve spolupráci s lékárnami Dr.Max, budou moci využívat i občane Českého Těšína, Frýdlantu nad Ostravici, Písku a Prahy 15.

Při tradičním adventním ceremoniálu si noví provozovatele přebrali symbolické i skutečné klíče od vozů. Taxík Maxík poprvé vyjel v roce 2016 v Prachaticích a Liberci. Loni se přidaly Kutná Hora, Praha 5 a Ústí nad Orlici, letos Benešov, Most a Svitavy. Od příštího roku tedy bude míst dvanáct. Dvanáctka je pro Dr.Max letos typická – pravě tolik let tato značka slouží českým pacientům. Devadesát procent klientely speciální taxislužby tvoří lide mezi pětasedmdesáti a osmdesáti lety, zbytek pasažérů představuji handicapovaní a děti.

„Při startu projektu jsme neměli strach, že začínáme něco, co nesmíme skončit, ale z toho, že nás k ukončeni donutí třeba nezájem o nabízenou službu,“ přiznal během večera generální ředitel Dr.Max Daniel Horák. Podle něj ale skutečnost ukázala, že takové obavy byly liché. Financovaní projektu Taxík Maxík zajišťuje prodej produktů vlastni značky Dr.Max; z každé prodané položky jde ve vymezeném období na speciální účel jedna koruna. Za takto shromážděné prostředky zakoupí Konto Bariery − Nadace Charty 77 speciální automobily, které pak poskytne městům či městským částem, respektive provozujícím organizacím. Letos se tak podařilo vyčlenit na službu 3 miliony korun.

„Jsme rádi, že se Taxík Maxík po Novem roce rozjede vůbec poprvé i na Moravě, tady jsme cítili určitý dluh,“ komentovala letošní výběr měst Božena Jirků, ředitelka Konta Bariery. Zájem seniorů o Taxík Maxík je podle ni ve všech koutech republiky velký, záleží ovšem na tom, jak se k této poptávce postaví radnice. „Těší mě, že se rok od roku setkáváme se vstřícnějšími postoji měst. Přibývá osvícených lidi na radnicích, kteří berou vážně nesporná čísla demografického vývoje a o stárnoucí spoluobčany, kterých přibývá, se chtějí postarat,“ řekla dále Božena Jirků.