Můžu se soustředit na práci i na koníčky

Mgr. Jan Grodza, odborný zástupce, Nový Jičín

Vždycky jsem byl zaměstnanec, ale před víc než deseti lety jsem dostal možnost pronajmout si takříkajíc „na vlastní triko“ lékárnu ve Studénce a zároveň ji vést. Nebylo to snadné, trávil jsem tam každý den až do večera, sám sloužil všechny soboty. Takový režim se nutně začal promítat i do osobního života: úplně jsem přestal mít čas na koníčky i své blízké. V té době jsem začínal fotografovat, rád cestuju, ale vlastně bych nerad mluvil příliš o sobě. Provozovat lékárnu znamená totiž nejen sledovat vlastní zájmy, ale také myslet na své kolegy. My jsme byli i se sanitářkou celkem čtyři, opravdu sehraný tým, a spokojenost spolupracovníků jsem vždycky považoval za svou prioritu. Ve vztahu k nim jsem cítil obrovskou zodpovědnost.

Koneckonců, i po převzetí lékárny sítí Dr.Max před pěti lety jsme zůstali v téže sestavě, takže jsme spolu dělali celkem bezmála deset roků. Asi bychom byli kolegy na pracovišti i déle, nebýt toho, že jsem se v rámci sítě Dr.Max posunul na pozici vedoucího několika lékáren a působím dnes v Novém Jičíně. I tak mám ale času pro sebe víc, než když jsem měl na starost jen jednu lékárnu.

Síť má totiž tu výhodu, že se o některé věci člověk může přestat starat. Oceňuji tu zejména, že se například nemusím aktivně zajímat o legislativní změny, kterých opravdu není málo. Tohle mají na starost mí kolegové z centrály, kteří mě o všem nezbytném informují. Mám jistotu, že všechno dělám správně – nejen záležitosti související přímo s profesí, ale třeba i standardy bezpečnosti práce. To shánění lektorů, organizování školení mě jako soukromého lékárníka doslova obtěžovalo. Dnes se můžu soustředit jen na svou práci. Je to obrovská úleva. A jsou tu další věci jako skvělý systém vzdělávání zaměstnanců, anebo nesrovnatelně lepší marketing. Ve výsledku se obrat mé někdejší lékárny ve Studénce poté, co ji převzal Dr.Max, zdvojnásobil. Musím zkrátka uznat, že to uměl líp, než jsem to dovedl já.

Ke značce Dr.Max jsem přistupoval naprosto bez předsudků a pragmaticky. Neviděl jsem v ní strašáka, naopak jsem si řekl, že to může být dobrá zkušenost. Vždycky se o všem raději přesvědčím sám. A nelitoval jsem – jednání o převzetí bylo korektní a vstřícné, včetně úhrady mých dodatečných nákladů nebo odkoupení zásob. Změna přišla v pravý čas, protože Dr.Max přišel se svou nabídkou v době, kdy se ve Studénce otevírala další konkurenční lékárna a bylo jasné, že se ekonomické podmínky změní. Vyhodnotil jsem si to tak, že než se několik let trápit, přijít o všechny úspory, a navíc s nejistým výsledkem, bude lepší udělat krok směrem k odprodeji co nejdřív. A od té doby jsem nikdy ani na vteřinu nezalitoval. Nezávislost je hezká, ale prostě má svou cenu. A já ji nebyl ochoten zaplatit – člověk nemůže práci obětovat úplně všechno. O tom ten život není.